Šetření energií v domácnosti
Je váš jistič zralý na výměnu? Poradíme vám, jak na to
Přestože možná nejste tak nadšení fanoušci elektrické energie jako strýc František ze Saturnina, dá se předpokládat, že i ve vaší domácnosti hraje elektřina důležitou roli. Elektrický jistič se stará o to, abyste ji mohli používat bezpečně. Chrání totiž vaše spotřebiče před přetížením nebo zkratem a snižuje riziko požáru.
Kdy a proč jistič vyměnit
Důvodů, proč o výměně elektrického jističe minimálně uvažovat, je několik.
Tak třeba:
- Jistič je fyzicky poškozený, často vypadává nebo v něm jiskří a zlověstně praská. V takovém případě na nic nečekejte a hned volejte elektrikáře.
- Přestáváte používat energeticky náročnější spotřebiče – například po rekonstrukci domu. Očekávaná úspora elektřiny znamená, že můžete snížit kapacitu hlavního jističe.
- Instalujete energeticky náročnější zařízení, třeba tepelné čerpadlo. Kapacitu hlavního jističe pak musíte naopak zvýšit.
Pokud snížíte kapacitu hlavního jističe (setkáte se i s termíny „jmenovitá hodnota jističe“ nebo „rezervovaný příkon“), můžete z dlouhodobého hlediska ušetřit. Sníží se vám totiž měsíční paušál, tzv. platba za rezervovaný příkon. Jde o částku, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a je u všech dodavatelů stejná.
Snížení i zvýšení kapacity hlavního jističe vždycky konzultujte s elektrikářem. Ten posoudí spotřebu vaší domácnosti a doporučí vám, jaký jistič zvolit.
TIP: Hledáte elektrikáře, který by vám s výměnou hlavního jističe poradil? Pokud bydlíte v Praze nebo Roztokách, využijte asistenta Enkidoo.
Jak výměna jističe probíhá
Potom co jste své plány probrali s elektrikářem, přichází na řadu váš distributor a dodavatel elektřiny. Postup je následující:
- Podáte žádost u svého distributora elektřiny (PRE, ČEZ, E.ON).
- Distributor připraví návrh smlouvy o připojení a pošle vám ho. V návrhu bude mimo jiné návod, jak připravit vaše odběrné místo, a termín změny.
- Ve spolupráci s elektrikářem připravíte odběrné místo podle návodu.
- Požádáte o návštěvu revizního technika, který vám vystaví revizní zprávu.
- Obrátíte se na svého dodavatele a požádáte ho o změnu smlouvy o dodávkách elektřiny.
- Po změně smlouvy vám distributor zaplombuje, případně vymění elektroměr.
TIP: Přemýšlíte, jestli spolu s jističem rovnou nevyměnit i dodavatele elektřiny? S asistentem Enkidoo snadno srovnáte nabídky 30 dodavatelů. Vyberte si nejlepší alternativu na pár kliknutí a bez nutnosti zadávat kontaktní údaje.
Kolik to stojí a kdo to zaplatí
Cena za výměnu jističe závisí na vašem distributorovi. Může po vás chtít podíl na oprávněných nákladech, případně administrativní poplatky. Částku najdete ve smlouvě o připojení.
Pokud jste majitelem nemovitosti, půjdou náklady na výměnu hlavního jističe (respektive podíl na nich) pravděpodobně za vámi.